Schréder - Gospodarka o obiegu zamkniętym

Jaki jest następny krok?

Wiele rozwiązań oświetleniowych, które instalowaliśmy w latach 70. XX w., sprawdza się do dnia dzisiejszego. Jesteśmy z tego dumni, lecz z myślą o naszej planecie musimy pójść o krok dalej. Jednym z naszych celów jest dobre funkcjonowanie w ramach ograniczeń, jakie nakłada na nas otaczający nas świat. Dlatego do naszego programu zrównoważonego rozwoju włączamy jeszcze jedną koncepcję: gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Na czym polega gospodarka o obiegu zamkniętym?

Model obiegu zamkniętego ma koncentrować się przede wszystkim na takich aspektach zrównoważonego rozwoju jak „planeta” i „profit”. Stawia na zmniejszanie obciążenia środowiska przez zwiększanie wartości generowanej w ramach przepływu wszystkich materiałów. Jest definiowany jako przeciwieństwo tradycyjnej gospodarki liniowej, opartej na zasadzie „weź, wyprodukuj i wyrzuć”. W gospodarce o obiegu zamkniętym produkty są projektowane i opracowywane w ramach sieci tworzenia wartości, w której będą one używane tak długo, jak to będzie możliwe. Następnie, zależnie od ich właściwości, mogą zostać wykorzystane ponownie, odnowione, zmodernizowane lub poddane recyklingowi. Gospodarka o obiegu zamkniętym jest zwykle przedstawiana za pomocą czterech pętli wychodzących z jednego punktu. Wewnętrzne pętle opisują działania i procesy o dużej wartości, natomiast pętle zewnętrzne reprezentują procesy, w których z produktu wydobywana jest pozostała w nim wartość — aż do etapu recyklingu.

pozyskiwanie surowców

dostawa komponentów

recykling

wykorzystywanie komponentów

produkcja

odnowienie

dystrybucja

usługi

1. Usługi Działania ukierunkowane na wydłużenie życia produktów w ujęciu technicznym i ekonomicznym. 2. Odnowienie Regenerowanie produktów wycofywanych z eksploatacji, aby można było sprzedać je ponownie. 3. Wykorzystywanie komponentów Odzyskiwanie cennych komponentów produktów, aby można było je sprzedać lub wykorzystać w innych produktach. 4. Recykling Recykling materiałów z myślą o ponownym wprowadzeniu ich do obiegu.

użytkownik

spalenie i składowanie odpadów

5

Powered by