Schréder - Gospodarka o obiegu zamkniętym

Zrównoważony rozwój od zawsze jest jedną z czterech podstawowych wartości firmy Schréder. Budujemy naszą reputację, ograniczając do minimum wpływ na środowisko zarówno z naszej strony, jak i ze strony naszych Klientów.

Zrównoważony rozwój – koncentrujemy się na gospodarce o obiegu zamkniętym Minimalizuj straty i utrzymuj wydajność

Schréder dziś

Zrównoważony rozwój od zawsze jest jedną z czterech podstawowych wartości firmy Schréder. Budujemy naszą reputację, ograniczając do minimum wpływ na środowisko zarówno z naszej strony, jak i ze strony naszych Klientów.

Co już zrobiliśmy aby chronić naszą planetę?

Trwały produkt Nasze produkty zawsze były projektowane z myślą o długiej eksploatacji. Woda, pył, uderzenia, drgania, wysoka temperatura, wiatr... Mierzymy i testujemy oddziaływania najróżniejszych typów, aby mieć pewność, że nasze oprawy sprostają najtrudniejszym warunkom klimatycznym i środowiskowym oraz cechują się możliwie długą trwałością użytkową.

Technologia Ze środowiskowego punktu widzenia największy wpływ oprawy oświetleniowej tkwi w fazie jej działania, a konkretnie w ilości zużywanej energii. Aby zmniejszyć zużycie energii do minimum, Schréder stale rozwija nowe technologie (rozwiązania LED, zoptymalizowane układy optyczne, rozwiązania sterujące, panele słoneczne etc.).

Wzornictwo Nasi inżynierowie z działu badawczo-rozwojowego nieustannie pracują nad wzornictwem produktów, aby zmniejszać ilość wykorzystywanych materiałów. Oprawy stają się bardziej kompaktowe, ze zredukowaną wagą – bez negatywnego wpływu na ich trwałość. Kładziemy też nacisk na jak najszersze stosowanie materiałów przyjaznych dla środowiska, takich jak szkło i wtórnie przetworzone aluminium.

Recykling Każda lokalna spółka handlowa firmy Schréder

współpracuje z lokalnymi partnerami, z którymi uzgadnia odbiór, magazynowanie, transport i utylizację produktów oświetleniowych zgodnie z przepisami i lokalnymi regulacjami. Poprzez współpracę z tymi partnerami dbamy o odzyskiwanie komponentów wchodzących w skład opraw, zamykając zarazem obieg materiałów. Dodatkowo, Schréder wie, co można poddać recyklingowi i co można zrobić z wyrzucanymi komponentami.

3

Partnerzy recyklingu

El-kretsen

Elretur

RecOlight

ElektroEko

WeCycle

LLC

Interseroh

Recupel

Asekol

Electro-Coord

UFH

Recolamp

Recylum

SLRS

Ecolamp

Amb3E

Ecolum

AGID

Informacja Aby zapewnić naszym Klientom rzetelne informacje na temat wpływu każdej naszej oprawy na środowisko naturalne, Schréder we współpracy z niezależną agencją (zgodnie z normami ISO 14040: 2006) opracował narzędzie do analizy cyklu życia produktu (Instant LCA). Wyniki tej analizy dostępne są w Profilu Środowiskowym Produktu (PEP).

Fabryki Wszystkie nasze fabryki posiadają certyfikat ISO 14001: 2015, który spełnia wymagania na rzecz systemu zarządzania środowiskowego. Dla każdej fabryki opracowywany jest plan poprawy efektywności zasobów i gospodarki odpadami. Następnie zostaje wprowadzany i zatwierdzony przez Menadżera ds. Jakości.

4

Jaki jest następny krok?

Wiele rozwiązań oświetleniowych, które instalowaliśmy w latach 70. XX w., sprawdza się do dnia dzisiejszego. Jesteśmy z tego dumni, lecz z myślą o naszej planecie musimy pójść o krok dalej. Jednym z naszych celów jest dobre funkcjonowanie w ramach ograniczeń, jakie nakłada na nas otaczający nas świat. Dlatego do naszego programu zrównoważonego rozwoju włączamy jeszcze jedną koncepcję: gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Na czym polega gospodarka o obiegu zamkniętym?

Model obiegu zamkniętego ma koncentrować się przede wszystkim na takich aspektach zrównoważonego rozwoju jak „planeta” i „profit”. Stawia na zmniejszanie obciążenia środowiska przez zwiększanie wartości generowanej w ramach przepływu wszystkich materiałów. Jest definiowany jako przeciwieństwo tradycyjnej gospodarki liniowej, opartej na zasadzie „weź, wyprodukuj i wyrzuć”. W gospodarce o obiegu zamkniętym produkty są projektowane i opracowywane w ramach sieci tworzenia wartości, w której będą one używane tak długo, jak to będzie możliwe. Następnie, zależnie od ich właściwości, mogą zostać wykorzystane ponownie, odnowione, zmodernizowane lub poddane recyklingowi. Gospodarka o obiegu zamkniętym jest zwykle przedstawiana za pomocą czterech pętli wychodzących z jednego punktu. Wewnętrzne pętle opisują działania i procesy o dużej wartości, natomiast pętle zewnętrzne reprezentują procesy, w których z produktu wydobywana jest pozostała w nim wartość — aż do etapu recyklingu.

pozyskiwanie surowców

dostawa komponentów

recykling

wykorzystywanie komponentów

produkcja

odnowienie

dystrybucja

usługi

1. Usługi Działania ukierunkowane na wydłużenie życia produktów w ujęciu technicznym i ekonomicznym. 2. Odnowienie Regenerowanie produktów wycofywanych z eksploatacji, aby można było sprzedać je ponownie. 3. Wykorzystywanie komponentów Odzyskiwanie cennych komponentów produktów, aby można było je sprzedać lub wykorzystać w innych produktach. 4. Recykling Recykling materiałów z myślą o ponownym wprowadzeniu ich do obiegu.

użytkownik

spalenie i składowanie odpadów

5

Nasz plan strategiczny ukierunkowany na gospodarkę o obiegu zamkniętym

Chcemy tworzyć produkty o minimalnym wpływie na środowisko i zachować w tym zakresie pełną transparentność.

Działania firmy Schréder w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym

DNA produktu • Firma Schréder ma świadomość, że model oparty na obiegu zamkniętym musi być uwzględniany od etapu projektowania oprawy. Obecnie opracowywana jest gama produktów, w których model ten jest w pełni włączony w DNA opraw. Już podczas projektowania bierzemy pod uwagę przyszłe etapy życia produktu (konserwację, modernizację itp.) oraz recykling. Wykorzystujemy przy tym wytyczne projektowe, które usprawniają dostęp do komponentów i zwiększają standaryzację części oraz możliwość oddzielania materiałów. Zestaw modernizacyjny • Technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie. Komponenty elektroniczne w niektórych oprawach zainstalowanych 10 lat temu są już przestarzałe, choć ich obudowy są w dalszym ciągu w dobrym stanie. Aby wyeliminować ten problem, opracowaliśmy różne rozwiązania modernizacyjne (fotometryczne i elektroniczne), które można zastosować w istniejących oprawach. Dzięki możliwości zastąpienia poszczególnych komponentów, miasta mogą czerpać korzyści z najnowszych technologii.

Etykieta Circle Light • Po starannej analizie potencjału modelu o obiegu zamkniętym w naszych oprawach, zdecydowaliśmy się wprowadzić reprezentującą go etykietę. Ma ona odpowiednio wyróżniać produkty, ułatwiając naszym Klientom ich identyfikację. To widoczne oznaczenie

produktów, które zostały zoptymalizowane pod kątem gospodarki o obiegu zamkniętym przez spełnienie 12 obiektywnych kryteriów.

Aplikacja serwisowa • Aby wspierać możliwie długi czas eksploatacji naszych opraw, wprowadziliśmy program inteligentnych etykiet. Chcemy dostarczać Klientom właściwe informacje i pomoc w odpowiednim momencie, dlatego bierzemy przy tym pod uwagę każdy etap cyklu życia produktu. Dzięki nowej aplikacji konserwacja stanie się znacznie prostsza, ponieważ specyfikacje produktu i lista powiązanych z nim komponentów zamiennych będą zawsze dostępne (bez konieczności korzystania z systemu sterowania). Aplikacja będzie m.in. zalecać modernizacje w celu utrzymania maksymalnej efektywności i wydajności.

6

Internal use only

www.schreder.com

Copyright © Schréder S.A. 2020 – Executive Publisher: Stéphane Halleux – Schréder International Services S.A. – rue de Mons 3 – B-4000 Liège (Belgia). Schréder Polska Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w produktach umieszczonych w niniejszej broszurze, ze względu na zaawansowany rozwój technologii. Informacje, opisy i ilustracje mają jedynie charakter poglądowy. Ponieważ oferta dla poszczególnych krajów może być różna, w celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu z nami.

Page 1 Page 2 Page 3 Page 4 Page 5 Page 6 Page 7 Page 8

ch.schreder.com

Powered by