Schréder - Przejścia dla pieszych

Odpowiednie oświetlenie poprawia bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych, które muszą być widoczne w różnych warunkach pogodowych i o różnych porach dnia. Zapewnia kierowcom najlepsze warunki na drodze, pomaga rozpoznać sylwetkę pieszego, z kolei pieszym, aby byli świadomi swojego otoczenia, oraz zbliżających się pojazdów. Wytyczne CIE podają rekomendacje i wskazówki dotyczące metod, kalkulacji oraz wymaganych poziomów oświetlenia drogowego włączając przejścia dla pieszych. Na podstawie tych rekomendacji krajowe jednostki normalizacyjne tworzą krajowe normy i wytyczne . Na poziomie międzynarodowym nie ma narzuconej definicji właściwego oświetlenia przejść dla pieszych i sposobu jego projektowania. Jednak obowiązujące przepisy ogólnie zalecają wysoki poziom kontrastu . Podkreślają, że piesi powinni być wyróżnieni, głównie na podstawie poziomu natężenia światła lub jego koloru.

Preferowane są rozwiązania wykorzystujące dodatni kontrast pomiędzy pieszym a otoczeniem, wytwarzany przez oprawy o asymetrycznym rozsyle światła . Oprawy te mają specjalne układy optyczne, dostosowane do umiejscowienia oprawy po prawej lub lewej stronie drogi oraz do kierunku ruchu.

PODSTAWOWE ZASADY: - Natężenie oświetlenia poziomego oraz pionowego na przejścia dla pieszych powinno być dostosowane do konkretnych warunków oświetlenia i ruchu występujących na danej drodze; - Poziome i pionowe strefy obliczeniowe natężenia oświetlenia powinny obejmować całą szerokość jezdni i szerokość przejścia dla pieszych, łącznie ze strefami oczekiwania.

13

Powered by